2.jpeg

KAYIN MARİN KONTRPLAK

MENŞEİ :
Türkiye
AĞAÇ CİNSİ :
Kayın
EN X BOY :
2200x1700 mm
KALINLIK :
4-6-8-10-12-15-18-20-22-25-30-40 mm
TUKKAL CİNSİ :
MUF TUTKAL / FENOL TUTKAL
ÜRÜN YOĞUNLUĞU :
650-720 Kg/m3

Kontrplak, ince ağaç katmanlarının birbirine çapraz (suyuna, sokrasına) olarak yapıştırılıp dizilmesiyle oluşan ahşap panele denir. Bu katmanlar, üst üste gelenlerin lif yönleri birbirine dik olacak şekilde yerleştirilir. Yüzeylerin aynı yönde olması gerektiğinden paneller tek sayıda katmandan oluşur.


Kontrplak inşaat sektöründe, mobilya üretiminde, ulaştırma sektöründe, ambalaj sanayinde, reklam standları ve açık hava reklamcılığı, sandık yapımı, parke altında, fırın pasası, pizza küreği, çatı yapımında ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.


Kontrplak üretimi yapılırken, öncelikle yüksek ve tutarlı nem içeriğine sahip olduğunu doğrulamak için tomruğun tamamı işlenir. Bu işlem, kütükleri suya batırarak veya buhara tutarak gerçekleştirilir. Suyla ıslatma işleminden sonra, tomruğun kabuğu soyulur.


Kontrplakların orta ve üst yüzeylerinde, ince soyma kaplama levhalarının birleştirilmesinde kullanılan tutkalın çeşidi, üretilen kontrplağın kalitesini, son kullanım yerini ve performansını direk olarak belirlemektedir. Bu nedenle kontrplak üretiminde, odundan sonraki en önemli hammadde tutkaldır. Bu durum farklı amaçlar için örneğin inşaat işlerinde kullanım için beton kontrplağı, deniz araç ve inşaatları için su kontrplağı, genel kullanım amaçları için çok maksatlı iç mekan kontrplağı gibi değişik kullanım yerlerine uygun malzeme üretimine olanak verdiğinden avantaj teşkil etmektedir.